Папіломавірусна інфекція.

Опубліковано в Інфекційні хвороби

Папіломавіруси - сімейство, що об'єднує групу ДНК-вмісних вірусів. Всі віруси цієї групи є внутрішньоклітинними паразитами, вірусна ДНК інтегрується з геномом клітини-господаря, внаслідок чого клітина втрачає здатність до контактного інгібування і починається її неконтрольований поділ. Таким чином, папіломавіруси, як і віруси герпесу, можуть здійснювати онкогенний вплив. Описано більше 100 типів ВПЛ, з них щонайменше 30 типів можуть інфікувати геніталії. 

 

ВПЛ є доволі небезпечним захворюванням: багато видів цього вірусу можуть бути причиною ракових пухлин. ВПЛ може передаватись статевим шляхом і зустрічається доволі часто. В залежності від онкологічного ризику ВПЛ поділяють на дві групи: віруси низького онкологічного ризику (1, 2, 4, 6, 11 типи (бородавки, кондиломи; потрібне лікування, але за 1-2 роки можуть зникнути самостійно, можливе повторне зараження)) та віруси високого онкологічного ризику (16, 18, 31, 33, 35, 58 типи).

Віруси високого ризику є причиною передракових та ракових змін шийки матки та інших органів. У 3/4 випадків рак асоційований із ВПЛ 16-го та 18-го типів: до виникнення раку проходить 3-4 роки з моменту інфікування. Використання  презервативів знижує  ризик  зараження вірусом.

ВПЛ високого ризику виявляється у 95-97 відсотків хворих із раком шийки матки. У зв’язку із цим ВПЛ-тестування рекомендується всім жінкам. До 30 років тестування  проводиться за показаннями.

Існують різні  методи лікування ВПЛ, але, на жаль, вони не дають повної елемінації вірусу з організму, оскільки специфічного противірусного препарату для пригнічення ВПЛ не існує. Вірус може також зникнути самостійно, але це буває не часто. Для вакцинації використовуються три типи вакцин: Церварікс (двовалентна проти 16 та 18 типів), чотиривалентна Гардасил (проти 6, 11, 16 та 18 типів), дев'ятивалентна Гардасіл-9 (6,11,16,18 + 5 високоонкогенних типів).  

Інформацію підготував доктор Володимир Симоненко, кандидат медичних наук. YouTube @doctorvolodymyrsymonenko4495