Бородавки

Опубліковано в Хвороби шкіри

Бородавки – це широко розповсюджене захворювання, яке викликається вірусом папіломи людини. Існує декілька типів бородавок: звичайні бородавки, юнацькі пласкі бородавки, підошвові бородавки. Хворіють люди будь-якого віку, але частіше першими двома видами - діти і підлітки у віці до 15 років. Зараження може відбуватися від хворої людини чи через інфіковані предмети домашнього вжитку. Захворюванню можуть сприяти травматичні ушкодження шкіри (порізи, подряпини), мацерація рогового шару епідермісу.

Звичайні бородавки. На тильній поверхні кистей і пальців рук, рідше на долонях з’являються пласкі, щільні, рожеві, жовтуваті чи кольору нормальної шкіри вузлики, які підвищуються над рівнем шкіри. Потім їх форма стає округлою, забарвлення більш теплим, а поверхня нерівною, зернистою.

Поступово вони збільшуються в розмірі і досягають 3-5 мм і більше в діаметрі, мають схильність до злиття. Кількість їх буває різною, але частіше спостерігається декілька елементів, причому  одна більшого розміру „материнська”, яка з’являється першою.

Пласкі юнацькі бородавки. Хворіють люди молодого віку. Вони переважно локалізуються в ділянці лоба, щік, на тильній поверхні кистей, пальцях. З’являються гладенькі, пласкі, округлі, рожеві (світло-коричневі) чи кольору нормальної шкіри вузлики, розміром 1-3 мм, схильні до злиття. На їх поверхні відмічається лущення. Вони можуть самостійно зникати.

Ниткоподібні бородавки тонкі, ніжні, гострокінцеві, іноді кінчик зроговілий, тілесного кольору, локалізуються на обличчі в ділянці підборіддя, повік, біля ніздрів і рота, шиї, рідше на тулубі і кінцівках.

Підошвові бородавки. Утворюються на місцях, які зазнають тиску взуттям. Можуть бути поодинокі чи множинні, які розташовуються у вигляді „мозаїки”. В різних випадках вони можуть розростатися до гігантських розмірів, особливо в районі п’яти. Різновидом підошвових бородавок є шипоподібні бородавки, які розвиваються в тих випадках, коли під тиском маси бородавка вдавлюється в оточуючі тканини як „залоза”. Ці бородавки можуть бути дуже болісними і спричинювати багато незручностей, утруднювати ходу, обмежувати працездатність хворих.

Лікування призначається лікарем. Найбільш ефективною є кріотерапія, яку можна отримати в центрі естетичної медицини HBS.