Кондиломи гострокінцеві

Опубліковано в Хвороби, що передаються статевим шляхом

Етіологія  гострокінцевих кондилом (генітальних, венеричних бородавок) вірусна. Збудники папіломавіруси 16 і 18 типів передаються прямим контактним, переважно статевим, шляхом. Інкубаційний період 1-9 місяців. Гострокінцеві кондиломи трапляються часто у осіб, які рано почали статеве життя і ведуть його активно. Ці віруси надзвичайно стійкі до дезінфікуючих речовин, але їх вбиває висока температура при автоклавуванні. Отже, медичні інструменти слід дезінфікувати саме таким способом. Вважається, що ці папіломавіруси мають відношення до проблеми генітального раку. Переродження гострокінцевих кондилом у рак спостерігається у 6-26%. Жінки, які перехворіли на гострокінцеві кондиломи, мають у 1-2 тисячі разів більші шанси захворіти на рак шийки матки. При неоплазіях геніталій папіломавіруси виділяють у 84% хворих. А високий відсоток рецидивів при ракових хворобах геніталій пов’язують із наявністю латентних папіломавірусів. При наявності у вагітних жінок гострокінцевих кондилом у їхніх немовлят можуть розвинутись лярингеальні або кон’юнктивальні папіломи.

Клініка. Локалізація: статеві органи, найчастіше слизова оболонка уретри, прямої кишки, перианальна ділянка, слизова порожнини рота, кон’юнктива, кути рота, червона окрайка губ, повіки, міжпальцеві складки, пахові і міжсідничні складки. Спочатку з’являються крапкові, поодинокі, рожеві, іноді із сірим відтінком вузлики. Вони розростаються, зливаються між собою, утворюючи вегетації із дрібночастковою поверхнею, що нагадують цвітну капусту або гребінь півня. Ці розростання мають вузьку ніжку, м’які. Навколишня слизова оболонка чи шкіра не змінені, але під впливом тертя самі кондиломи і ділянки, які прилягають до них, набувають яскраво-червоного забарвлення, а поверхня кондилом стає вологою, мокне, можливе нагромадження між часточками гною із неприємним запахом, утворення ерозій і навіть виразок. У задавнених випадках розростання настільки великі, що нагадують пухлину. Гострокінцеві кондиломи не спричиняють суб’єктивних відчуттів, але при розвитку запалення може бути відчуття паління, болючості.

Діагностика клінічна, враховується м’яка консистенція, розміщення на вузькій ніжці, часточкову поверхню.

Дифдіагноз проводять в основному із широкими сифілітичними кондиломами. Сифілітичні кондиломи на широкій інфільтрованій основі, щільні, мідно-червоного, іноді бурого кольору, поверхня не має часточкової структури, наявні інші прояви сифілісу. У виділеннях із широких кондилом знаходять велику кількість блідих трепонем, позитивні серологічні реакції на сифіліс. Ще необхідно мати на увазі і злоякісні пухлини.

Гострокінцеві кондиломи на статевому члені. Лікування призначається лікарем і може бути хірургічним або консервативним. В центрі естетичної медицини HBS застосовується кріотерапія (кріодеструкція) як найбільш ефективний метод лікування.