Хвороби

Опубліковано в Хвороби

Приказка говорить: люди менше хворіли би, як би знали як берегтися. Отже, поінформований – значить, озброєний. Поінформований стосовно хвороб – значить, проти них же і озброєний. Адже існує багато хвороб, яких можна уникнути: СНІД, сифіліс, гонорея, трихомоноз, хламідіоз, мікоплазмоз, грибкові хвороби шкіри та нігтів (оніхомікози), паразитарні хвороби (короста, педикульоз, гельмінтози тощо).

Мабуть немає людини, яка би не чула слово презерватив, але в найбільш відповідальний момент забуває про цей ефективний засіб профілактики хвороб, що передаються статевим шляхом. Існує багато хвороб, лікування яких найбільш ефективне на ранніх стадіях (сифіліс, гострий уретрит, ендоцервіцит, вульвовагініт (особливо, гонорейні), простатит, дерматит, гострокінцеві кондиломи та інші), але багато людей про це не знають. Разом з тим існує багато хвороб, які ще не навчились лікувати ані в Україні ані в світі. Адже досі не знайшли їхню причину.

Давно доведено, що здоров'я людини на 50-52 відсотків залежить від способу її життя (рівень, якість, стиль, уклад життя; серед провідних факторів життя, що негативно впливають на здоров'я, відзначають паління, неправильне харчування, зловживання алкоголем, шкідливі умови праці, стреси, гіподинамія, вживання наркотиків, надмірний рівень урбанізації), на 20-21 відсотків від стану природного середовища, в якому вона живе, тобто екології (стан повітря, води, продуктів харчування, ґрунту, рівень радіації), ще на 19-20 відсотків здоров'я людини залежить від біологічних чинників (стать, вік, спадковість, конституція)  і менш ніж на 10 (8-9) відсотків здоров'я людини залежить від суто медичних факторів (лікувально-профілактичні та санітарно-протиепідемічні заходи: щеплення проти інфекційних захворювань, якість обстеження та лікування хворих тощо).

Чи багато з нас здивуються, побачивши вагітну жінку з цигаркою, або молоду (і не дуже) маму, в одній руці якої немовля, а в іншій, знову ж таки, цигарка?  А скільки вже говорено, написано і показано про проблему насильства в сім'ї? Чи позитивно це впливає на здоров'я (особливо, психічне) тих, щодо кого воно чиниться (жінок, дітей)? А хіба не від людей залежить вирішення цього питання, хоча би частково?

Діти з екранів телевізорів щодня і багатократно бачать сцени насильства і рекламу тютюну та алкоголю, бачать, що все можна вирішити за допомогою грошей і, ставши дорослими, ведуть відповідний спосіб життя, отримуючи масу негативних чинників, що впливають не лише на власне здоров'я, а і на здоров'я оточуючих людей та стан навколишнього середовища. Хвора екологія додає свій вплив на здоров'я людини. Виходить щось на кшталт замкненого кола. Чи в змозі людина його розімкнути? Цілком! Було би лише бажання кожного окремо і всіх загалом зробити цей світ кращим і добрішим. І тоді повітря стане чистішим, вода безпечною, а життя цікавим і змістовним. І для хвороб залишатиметься все менше місця. Це та інше і є маленькі часточки великого секрету здоров’я…