Мігрень

Опубліковано в Нервові хвороби

Мігрень (гемікранія) - пароксизмальні болі в одній половині голови, що супроводжуються блювотою.

Етіологія невідома.

Патогенез. Складні біохімічні зрушення, зокрема збільшення в сироватці крові серотоніну і простагландінів, провокують короткочасний спазм інтракраніальних судин, за яким слідує тривале розширення екстракраніальних артерій. Спазм лежить в основі фотопсій і інших осередкових симптомів, а розширення судин є безпосередньою причиною головного болю. Істотну роль грають алергія і спадкові чинники.

Симптоми, перебіг. При класичній мігрені напад починається із скороминущої скотоми, інколи мерехтливої. Услід за аурою, що триває від декількох хвилин до півгодини, з'являється однобічний головний біль в лобово-скроневій області; нерідко біль поширюється на всю половину голови. Біль зазвичай супроводжує нудота і блювота. Напад триває декілька годин. На відміну від класичної мігрені (що становить всього 10% випадків мігренозних болів) звичайна мігрень не має зорової аури. Біль виникає вранці, носить дифузний характер і триває декілька днів. Відпочинок провокує цефалгію (головний біль кінця тижня). Цей варіант мігрені частіше спостерігається у жінок з надлишковою масою тіла. Випадки, при яких мігренозна атака супроводиться скороминущими осередковими випаданнями (геміплегія, афазія, офтальмоплегія), позначаються як асоційована мігрень. Частота і тяжкість нападів головного болю широко варіюють: у половини хворих напади виникають рідше за один раз на тиждень. Мігрень – поширене захворювання, нею страждає 5-10% популяцій. Хвороба зазвичай починається в юнацькому віці, рідше - в дитячому. Перший напад зазвичай викликає значні діагностичні труднощі: інтенсивний головний біль і блювота, не зважаючі на відсутність підвищення температури, часто змушують припускати початок менінгіту.

Такі дослідження, як краніографія, дослідження очного дна, ЕЕГ, ехоенцефалографія, не дають істотної інформації, проте їх виконання обов'язкове для виключення симптоматичного характеру мігрені. Тривалість пароксизму протягом декількох годин, супутня головному болю блювота і спадковість – основні фактори для диференціювання гемікранії від невралгічних головних болів. У всіх сумнівних випадках, особливо при асоційованій мігрені, показана ангіографія для виключення аневризми або артеріовенозної мальформації.

Лікування призначається лікарем. Для профілактики нападів використовують різні комбінації препаратів, що приймаються протягом декількох місяців: амітріптілін (поступове нарощування денної дози до 75 міліграмів), анапрілін (поступове нарощування денної дози до 160 міліграмів), сибазон до 15-20 міліграмів на день. У важких випадках може виявитися корисним тривалий прийом ацетилсаліцилової кислоти (500 міліграмів 2 рази на день) або курантілу (1 пігулка 3 рази в день) як інгібіторів простагландінів. Дуже ефективний метісергид (3-6 міліграмів на день), проте можливість розвитку ретроперитонеального фіброзу з ураженням розташованих зачеревних органів змушує використовувати цей препарат (і його аналоги) лише в дуже тяжких випадках з тривалістю прийому не більше 6 тижнів. При виниклому нападі призначають всередину або парентеральні вазоконстрикторні засоби (ерготамін, кофеїн або комбінований препарат кофетамін), анальгетики, транквілізатори (за необхідності - седуксен в/м), антигістамінні (піпольфен в/м); при дуже тяжких і затяжних нападах (мігренозний статус) - дексаметазон 8 міліграм в/в.

Прогноз. Зазвичай удається досягти лише тимчасового послаблення нападів та зменшення їх частоти.