Педикульоз

Опубліковано в Хвороби шкіри

Педикульоз – паразитарне захворювання шкіри, викликане вошима. Педикульоз частіше розвивається при несприятливих гігієнічних умовах, неохайності, у місцях проживання великого скупчення людей (гуртожитки, казарми, в’язниці).

Прояви хвороби і її перебіг.

Інкубаційний період від моменту зараження до появи симптоматики може продовжуватися до 30 днів і більше.

Головна вошивість. Найчастіша локалізація вошей і гнід – скроні і потилична ділянка, рідше інші ділянки голови, брови, вії. Шкірна сверблячка, розчухи, дерматит, явища екзематизації, вторинна піодермія. На шиї плями, папули, екскоріації, кірочки, везикули, мокнення, лущення в різній кількості і комбінації. Волосся може злипатись, утворюється неприємний запах, виникає регіональний лімфаденіт.

Одежна вошивість. Воші знаходяться в складках і швах одежі і тому зміни шкіри частіше виявляють на плечах, верхній частині спини, аксилярних ямках, животі, поперековій ділянці, пахово-стегнових складках. В цих місцях судинні плями, папуло-уртикарні елементи, розчухи, вторинна піодермія, ділянки ліхеніфікації із розчухами, лущення, колір шкіри брудно-сірий, світло-коричневий. В місцях ураження тривалий час залишаються гіперпігментовані плями.

Лобкова вошивість. Воші паразитують на волоссі лобкової ділянки, нижньої частини живота, стегон, під пахвами, на грудях і навіть бороді. Заражаються переважно при статевих контактах. У дітей вони можуть розміщуватися до коренів волосків і заглиблюються у вічка фолікулів. На місці укусів з’являються сірі або голубі плями до 1 см діаметром. Сверблячка помірна, тому розчухи і піодермія трапляються рідко.

Лікування призначається лікарем. На шкіру наносять 20% водно-мильну емульсію бензилбензоату на 30 хв. і змивають теплим водним розчином 5-8% оцтової кислоти. Застосовують нітіфор, педілін, дезоцид, шампунь „СІД”, аерозолі „Пара-плюс”, „Спрей-пакс” тощо. Одночасно проводиться знищення вошей у волоссі, на тілі людини, у білизні, одязі й інших предметах. При лобковому педикульозі одночасно проводять лікування статевих партнерів, для запобігання подальшого поширення захворювання. Для лікування педикульозу тулуба буває досить миття з милом, частої зміни натільної та постільної білизни, попередньо підданих дезінфекції.

Профілактика: дезінфекція одягу, приміщень, лікування хворих, профогляди в організованих колективах.